Czy WIBOR jest legalny? Pozew zbiorowy o unieważnienie wskaźnika?

Czy WIBOR jest legalny? Pozew zbiorowy o unieważnienie wskaźnika?

Czy WIBOR jest legalny Pozew zbiorowy o unieważnienie wskaźnika

Oprocentowanie kredytów dla klientów indywidualnych i firm jest zwykle oparte na WIBORze, z dodatkiem marży bankowej. WIBOR jest aktualizowany codziennie i zwykle jest publikowany przez polskie banki o godzinie 11:00.

WIBOR jest jednym z ważniejszych wskaźników rynkowych w Polsce i wpływa na koszty kredytów, dlatego jest tak istotny dla kredytobiorców i banków.

Istnieją jednak pewne wątpliwości dotyczące tego wskaźnika.

Wątpliwości na temat wskaźnika WIBOR

W roku 2022 Sąd Okręgowy w Katowicach podjął istotną z punktu widzenia wielu decyzję dotyczącą wykorzystywania WIBOR-u jako wskaźnika do określania odsetek w kredytach. Zgodnie z wyrokiem, klient będzie teraz płacić niższe raty kredytowe, oparte wyłącznie na marży bankowej.

Wyrok ten zwraca uwagę na narastające przekonanie, że WIBOR może być stosowany niewłaściwie, a banki nie przekazują kredytobiorcom pełnego ryzyka związanego z tym wskaźnikiem.

Okazuje się, że usunięcie wskaźnika z umów jest możliwe i może znacząco zmienić kwotę miesięcznej raty. Warto więc u dobrego prawnika sprawdzić umowę kredytową z WIBOR. Pozew zbiorowy może być kolejnym krokiem, aby odzyskać swoje pieniądze.